Tjänstepensionens dag – 2017-09-27

Vad betyder en tjänstepension och vad kan skillnaden vara mot att vara utan. En tjänstepension är hela skillnaden mot att riskera att bli en fattigpensionär och/eller få en betydligt lägre pension att leva av. Det kan handla om upp till 2 miljoner kronor för en med eller utan tjänstepension.  Exemplet bygger på en person som gå in på arbetsmarknaden vid 25 års ålder och har tjänstepension med avsättning 4.5% av lön och den som inte har någon avsättning. Resultatet vid 65 års ålder kan vara upp till 2 miljoner pengar. Jag kommer att ställa ut på årets Hem & Villamässa, den 30 september och 1 oktober, nedan ser du mitt utställarporträtt, den kan du använda dig av närhelst du önskar. På tjänstepensionens dag den 27 september kommer även Bättre Affärer i nära samarbete med mig att tillhandahålla del II, tjänstepension ett uppslag i tidningen som ni inte heller bör missa. Det händer mycket gott i dagarna, följ oss på våra siter. Allt Gott!!
Posted in Okategoriserade.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *